Godziny otwarcia

OPALENICA
Poniedziałek: 10.00-18.00
Wtorek: 10.00-18.00
Środa: 08.00-20.00
Czwartek: 08.00-15.00
Piątek: 10.00-18.00
Sobota: 09.00-13.00

Filie

ŁAGWY
Wtorek: 12.00-17.00
Czwartek: 11.00-16.00
RUDNIKI
Wtorek: 12.00-15.00
Środa: 16.30-19.00
Czwartek: 12.00-15.00
UŚCIĘCICE
Poniedziałek: 14.00-18.00
Wtorek: 15.00-18.00
Środa: 15.00-18.00
WOJNOWICE
Poniedziałek: 12.00-18.00
Wtorek: 08.30-11.30
Środa: 12.00-18.00
Piątek: 12.00-17.00

Nasz fanpage

E-Booki

e-biblioteka

biblioteki.org

KOLORY DESZCZA... BIRMA

ZapowiedziJuż dziś zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Krzysztofem Deszczyńskim, które odbędzie się 16 lutego 2017 r. o godz. 18:00 w salce Centrum Kultury i Biblioteki w Opalenicy.

Wysłuchajcie pasjonującej opowieści o Birmie, którą autor obserwował w latach 2010-2013. Efektem owych podróży jest książka "Kolory Deszcza... Birma", zawierająca ponad 300 doskonałych zdjęć, z których wyłania się obraz kraju wielokulturowego, barwnego, pięknego i nieobliczalnego.

KRZYSZTOF DESZCZYŃSKI – aktor, fotograf, scenarzysta i reżyser, manager kultury. Zodiakalny koziorożec. Podróżnik. Uzależniony od AZJI. Wydał dwie książki: „Panie Smoleń! – co tam słychać u Laskowika?” i „Jubileusz czyli 50 LAT WĄTROBY Bohdana SMOLENIA”. Jest autorem kultowego programu kabaretowego „6 dni z życia kolonisty” z udziałem B. Smolenia. Napisał i wyreżyserował wiele widowisk estradowo - telewizyjnych dla dzieci z cyklu „Dziecko potrafi”.

Jest scenarzystą i reżyserem dwóch spektakli, które swoje premiery miały w Teatrze Muzycznym w Poznaniu: musicalu dla dzieci „Dookoła Karuzeli” z muzyką Jacka Piskorza i Zbigniewa Górnego oraz spektaklu „Idę w Tango” opartego na tekstach piosenek Mariana Hemara.

"Kolory Deszcza... Birma" ukazały się 1 grudnia 2016 r.

ZAPRASZAMY!!!Ferie zimowe 2017

Książki nagrodzone w Konkursie literackim im. Astrid Lindgren.

nowości w zbiorachPrzedstawiamy książki nagrodzone w IV KONKURSIE LITERACKIM IM. ASTRID LINDGREN NA WSPÓŁCZESNĄ KSIĄŻKĘ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY:
Kategoria wiekowa 10-14 lat:
I nagroda - TEATR NIEWIDZIALNYCH DZIECI Marcina Szczygielskiego;
II nagroda - ZIELONE MARTENSY Joanny Jagiełło;
III nagroda - SZARY Moniki Błądek.

Kategoria wiekowa 6-10 lat:
I nagroda - NIEDOKOŃCZONY ELIKSIR NIEŚMIERTELNOŚCI Katarzyny Magier;
II nagroda - KONIEC ŚWIATA NR 13 Katarzyny Ryrych;
III nagroda - HEBANOWE SERCE Renaty Piątkowskiej.

Kategoria wiekowa do 6 lat:
I nagrody nie przyznano;
II nagroda - BAJKA O TYM, JAK BŁĘDNY RYCERZ NIE URATOWAŁ KRÓLEWNY, A SMOK PRZESZEDŁ NA WEGETARIANIZM Łukasza Olszackiego;
III nagroda - WIELKA WYPRAWA PIRATA NATA Katarzyny Ziemnickiej.

Książka pani Ziemnickiej jest już u nas, reszta dotrze niebawem. Zapraszamy dzieciaki wraz z rodzicami do wspólnego czytania tych wspaniałych książek.

Kino Łączy zaprasza

Spotkania Filmowe Obiecaliśmy wieczór grozy, więc dotrzymujemy słowa. A film, o którym porozmawiamy na pierwszym tegorocznym spotkaniu, jest wyjątkowo smakowity. Nakręcony przez debiutanta Roberta Eggersa, zdobył niemałe uznanie podczas festiwalu w Sundance w 2015 r., gdzie Eggers został nagrodzony za najlepszą reżyserię.

Jeśli macie ochotę na kino wyjątkowo klimatyczne, gdzie nastrój grozy budowany jest przez zdjęcia, muzykę, oryginalne lokacje oraz rozwiązania fabularne bliższe dramatowi rodzinnemu niż klasycznemu horrorowi, zapraszamy do Centrum Kultury i Biblioteki w Opalenicy. Dowiecie się, jak wiele można zdziałać na styku baśni, kina grozy, dramatu kostiumowego i kina psychologicznego.

Startujemy 20 stycznia (piątek) 2017 r. o godz. 20:00 w czytelni.

Mocne wrażenia gwarantowane!

NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO

imprezy kulturalneZapraszamy na przedstawienie zrealizowane przez grupę teatralną "Nigdy nie jest za późno", działającą przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Opalenicy i prowadzoną przez panią Walentynę Śniegurską.

Przedstawienie "Przedświąteczne porządki" w całości jest napisane gwarą wielkopolską, co tylko dodaje smaczku całemu przedsięwzięciu. Oparte zostało na tekście pani Liliany Mortki - dyrektor Szkoły Podstawowej w Rudnikach.

W okolicach Dni Babci i Dziadka warto zobaczyć, jak wiele energii i talentu mają opaleniccy seniorzy.

Zapraszamy:
20 stycznia (piątek) 2017 r.
o godz. 15:30
do czytelni naszej biblioteki


Opaleniccy Włóczkersi kończą dwa lata

Klub Włóczkersów Trudno w to uwierzyć, lecz Opalenicki Klub Włóczkersów kończy już dwa lata. Oficjalną datą rozpoczęcia działalności jest 12 stycznia 2015 r.

Dlatego też 13 stycznia 2017 r. o godz. 16:00 pragniemy zaprosić wszystkie klubowiczki na specjalne spotkanie w opalenickich salkach parafialnych. Gościć będziemy wtedy siostrę Cecylię Śmiech - pomysłodawczynię Włóczkersów, wolontariuszkę fundacji Redemptoris Missio Dorotę Wojtkowiak oraz Eweliną Walkowiak, która podzieli się doświadczeniem pracy położnej w afrykańskich krajach.

Rzecz jasna, nie zabraknie kawy oraz pysznego ciasta.

ZAPRASZAMY!

Życzenia

Jasełka 2016 w Rudnikach

o tym się mówi20 grudnia 2016 w rudnickiej filii naszej biblioteki odbyła się prapremiera jasełek, przygotowywanych przez Szkołę Podstawową w Rudnikach.

Powiemy krótko, rudnickie dzieciaki zrobiły tak ogromne wrażenie, że nawet Gwiazdor wreszcie wyciągnął telefon, by zrobić im zdjęcie. Mało tego, później wyciągnął harmonijkę i zagrał kilka polskich kolęd.

Uczniowie dowiedzieli się również o tradycji tworzenia jasełek, wspólnie zaśpiewali kolędy oraz zostali poczęstowani pysznym plackiem drożdżowym.

GALERIA ZDJĘĆ

My zaś ze swojej strony pragniemy podziękować Szkole Podstawowej w Rudnikach za wybranie naszej filii do wystawienia tej bożonarodzeniowej historii.

Przedstawienie przygotowały panie Danuta Lisicka-Obst i Maria Fabijańska.
Oprawę muzyczną przygotowała Justyna Marcinkowska.

KINO ŁĄCZY: Notatki z Aleppo w Opalenicy

Spotkania FilmoweOd 2012 r. systematycznie niszczone Aleppo stało się już niemal symbolem okrucieństwa i konfliktów XXI w. Natomiast trwająca od 2011 r. wojna domowa w Syrii stanowi główny powód ogromnego napływu migrantów do Europy. Od niemal 2 lat najróżniejsze media zalewają nas wieloma, często sprzecznymi, informacjami na ten temat, przez co wielu obywali czuje się – co to dużo mówić – najzwyczajniej w świecie przestraszonych zjawiskiem, które najprawdopodobniej zmieni znane nam wszystkim od 27 lat oblicze europejskiego kontynentu.


Tym bardziej cennym okazało się spotkanie z 9 grudnia tego roku, zorganizowane w CKiB w Opalenicy w ramach spotkań filmowych KINO ŁĄCZY i z udziałem wolontariuszy Polskiej Akcji Humanitarnej – Zosi Markiewicz i Bartka Kwietnia, którzy podzielili się wspomnieniami z pracy w obozach przejściowych dla uchodźców z Syrii. W ramach wolontariatu odwiedzili Dimitrovrad i Kelebiję w Serbii, Kavalę oraz Idomenię w Grecji, a także obóz w Dobovie na Słowenii.


Na początku spotkania goście przedstawili zdjęcia, ukazujące ich pracę oraz wyjątkowo trudne warunki panujące w obozach. Dodać należy, że ostatnie fotografie pochodziły z października tego roku, więc obecnie – choćby z powodu pogarszających się warunków pogodowych – sytuacja jest tam jeszcze trudniejsza.
Punktem kulminacyjnym spotkania był seans filmu „Aleppo. Notatki z ciemności” w reżyserii Wojciecha Szumowskiego i Michała Przedlackiego z 2014 r. Obraz w sposób wstrząsający wprowadza widza w przestrzeń ogarniętego wojną domową miasta. Ukazuje nie tylko przedstawicieli opozycyjnej Wolnej Armii Syrii oraz lekarzy, starających się w spartańskich warunkach zapewnić obywatelom miasta choćby minimum opieki medycznej, ale przede wszystkim ludność cywilną, dla której zwyczajne wyjście po chleb (również trudny do zdobycia) może okazać się śmiertelnie niebezpieczne...

Wyróżnienie z wydawnictwa ZAKAMARKI

o tym się mówiNasza biblioteka została wyróżniona w konkursie "Jesień w Raju", zorganizowanym przez wydawnictwo ZAKAMARKI.

Zadaniem konkursu było przeprowadzenie zajęć bibliotecznych w oparciu o książeczki Moni Nilsson i Elin Lindell o Zlatku i Bezie. Postanowiliśmy, że wspólne czytanie tych doskonałych opowiadań dla dzieci może stać się okazją do wprowadzenia nowej grupy przedszkolaków w świat biblioteki.

Zorganizowaliśmy trzy spotkania z grupą 2. Przedszkola nr 1 w Opalenicy. Na pierwszym z nich dzieciaki dowiedziały się, czym jest biblioteka, jak wiele posiada książek, co można w niej robić i dlaczego warto do niej chodzić. A przede wszystkim poznały pierwszą książkę z serii "Przygody w Raju".

Dwa pozostałe spotkania odbyły się już w przedszkolu. Na ostatnim z nich, prócz wysłuchania historii o "Najlepszych najgorszych urodzinach" - opowiadającej o wymarzonym prezencie, dzieciaki własnoręcznie narysowały rzeczy, które bardzo by chciały otrzymać od Mikołaja.

Nie ukrywamy, że sporo frajdy nam sprawiły zajęcia ze Zlatkiem, Bezą oraz przedszkolakami. I mamy nadzieję, że jeszcze wiele razy usiądziemy, by wspólnie wysłuchać jakiejś fajnej książeczki.

***

Naszej placówce prezent mikołajkowy sprawiła sama para prezydencka.


Otrzymaliśmy oficjalne podziękowanie za wzięcie udziału w Narodowym Czytaniu 2016, a prócz tego - pięknie wydany na tę okoliczność egzemplarz "Quo vadis" oraz oratorium Feliksa Nowowiejskiego, oparte na powieści Sienkiewicza, nagrane i wydane przez Filharmonię Poznańską. Prezent w sam raz na zakończenie Roku Sienkiewiczowskiego!


Wygenerowano w sekund: 0.03
1,854,155 Unikalnych wizyt