Godziny otwarcia

OPALENICA
Poniedziałek: 10.00-18.00
Wtorek: 10.00-18.00
Środa: 08.00-20.00
Czwartek: 08.00-15.00
Piątek: 10.00-18.00
Sobota: 09.00-13.00

Filie

ŁAGWY
Wtorek: 12.00-17.00
Czwartek: 11.00-16.00
RUDNIKI
Wtorek: 12.00-15.00
Środa: 16.30-19.00
Czwartek: 12.00-15.00
UŚCIĘCICE
Poniedziałek: 14.00-18.00
Wtorek: 15.00-18.00
Środa: 15.00-18.00
WOJNOWICE
Poniedziałek: 12.00-18.00
Wtorek: 08.30-11.30
Środa: 12.00-18.00
Piątek: 12.00-17.00

Nasz fanpage

E-Booki

e-biblioteka

biblioteki.org

KINO ŁĄCZY: Notatki z Aleppo w Opalenicy

Spotkania FilmoweOd 2012 r. systematycznie niszczone Aleppo stało się już niemal symbolem okrucieństwa i konfliktów XXI w. Natomiast trwająca od 2011 r. wojna domowa w Syrii stanowi główny powód ogromnego napływu migrantów do Europy. Od niemal 2 lat najróżniejsze media zalewają nas wieloma, często sprzecznymi, informacjami na ten temat, przez co wielu obywali czuje się – co to dużo mówić – najzwyczajniej w świecie przestraszonych zjawiskiem, które najprawdopodobniej zmieni znane nam wszystkim od 27 lat oblicze europejskiego kontynentu.


Tym bardziej cennym okazało się spotkanie z 9 grudnia tego roku, zorganizowane w CKiB w Opalenicy w ramach spotkań filmowych KINO ŁĄCZY i z udziałem wolontariuszy Polskiej Akcji Humanitarnej – Zosi Markiewicz i Bartka Kwietnia, którzy podzielili się wspomnieniami z pracy w obozach przejściowych dla uchodźców z Syrii. W ramach wolontariatu odwiedzili Dimitrovrad i Kelebiję w Serbii, Kavalę oraz Idomenię w Grecji, a także obóz w Dobovie na Słowenii.


Na początku spotkania goście przedstawili zdjęcia, ukazujące ich pracę oraz wyjątkowo trudne warunki panujące w obozach. Dodać należy, że ostatnie fotografie pochodziły z października tego roku, więc obecnie – choćby z powodu pogarszających się warunków pogodowych – sytuacja jest tam jeszcze trudniejsza.
Punktem kulminacyjnym spotkania był seans filmu „Aleppo. Notatki z ciemności” w reżyserii Wojciecha Szumowskiego i Michała Przedlackiego z 2014 r. Obraz w sposób wstrząsający wprowadza widza w przestrzeń ogarniętego wojną domową miasta. Ukazuje nie tylko przedstawicieli opozycyjnej Wolnej Armii Syrii oraz lekarzy, starających się w spartańskich warunkach zapewnić obywatelom miasta choćby minimum opieki medycznej, ale przede wszystkim ludność cywilną, dla której zwyczajne wyjście po chleb (również trudny do zdobycia) może okazać się śmiertelnie niebezpieczne...

Wyróżnienie z wydawnictwa ZAKAMARKI

o tym się mówiNasza biblioteka została wyróżniona w konkursie "Jesień w Raju", zorganizowanym przez wydawnictwo ZAKAMARKI.

Zadaniem konkursu było przeprowadzenie zajęć bibliotecznych w oparciu o książeczki Moni Nilsson i Elin Lindell o Zlatku i Bezie. Postanowiliśmy, że wspólne czytanie tych doskonałych opowiadań dla dzieci może stać się okazją do wprowadzenia nowej grupy przedszkolaków w świat biblioteki.

Zorganizowaliśmy trzy spotkania z grupą 2. Przedszkola nr 1 w Opalenicy. Na pierwszym z nich dzieciaki dowiedziały się, czym jest biblioteka, jak wiele posiada książek, co można w niej robić i dlaczego warto do niej chodzić. A przede wszystkim poznały pierwszą książkę z serii "Przygody w Raju".

Dwa pozostałe spotkania odbyły się już w przedszkolu. Na ostatnim z nich, prócz wysłuchania historii o "Najlepszych najgorszych urodzinach" - opowiadającej o wymarzonym prezencie, dzieciaki własnoręcznie narysowały rzeczy, które bardzo by chciały otrzymać od Mikołaja.

Nie ukrywamy, że sporo frajdy nam sprawiły zajęcia ze Zlatkiem, Bezą oraz przedszkolakami. I mamy nadzieję, że jeszcze wiele razy usiądziemy, by wspólnie wysłuchać jakiejś fajnej książeczki.

***

Naszej placówce prezent mikołajkowy sprawiła sama para prezydencka.


Otrzymaliśmy oficjalne podziękowanie za wzięcie udziału w Narodowym Czytaniu 2016, a prócz tego - pięknie wydany na tę okoliczność egzemplarz "Quo vadis" oraz oratorium Feliksa Nowowiejskiego, oparte na powieści Sienkiewicza, nagrane i wydane przez Filharmonię Poznańską. Prezent w sam raz na zakończenie Roku Sienkiewiczowskiego!


Kino Łączy: Notatki z ciemności

Spotkania Filmowe

Zapraszamy na spotkanie filmowe, organizowane wspólnie z wolontariuszami Polskiej Akcji Humanitarnej - Zosią Markiewicz i Bartkiem Kwietniem. Wraz z nimi wyruszymy w porażającą podróż do ogarniętej wojną Syrii, zobrazowanej w dokumencie "Aleppo. Notatki z ciemności" Wojciecha Szumowskiego i Michała Przedlackiego.

Pokazowi będzie towarzyszyć prelekcja Zosi i Bartka, natomiast po seansie przewidujemy dyskusję wśród uczestników.

UWAGA: POKAZ TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH!


JESIENNE SPOTKANIE WŁÓCZKERSÓW

Klub Włóczkersów

KINO ŁĄCZY: o prawach człowieka

Spotkania FilmowePRAWDZIWA GRATKA DLA KINOMANÓW!!!

Centrum Kultury i Biblioteka zapraszają w listopadzie na pokazy dwóch filmów, prezentowanych podczas Festiwalu Filmowego WATCH DOCS: prawa człowieka w filmie. Organizatorami festiwalu są Społeczny Instytut Filmowy oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

8 listopada (wtorek) o 18:00 w czytelni
Centrum Kultury i Biblioteki obejrzymy wraz z uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Opalenicy szwedzki dokument "ZA KRATAMI NIE NOSIMY BUREK" - zwycięzca 13. edycji festiwalu WATCH DOCS:

Dla kobiet skazanych na życie w jednym z najbardziej restrykcyjnych społeczeństw świata więzienie niekiedy jest jedynym miejscem, w którym mogą czuć się… swobodnie. Nikt nie każe im tu zasłaniać twarzy, z dala od utrzymywanego przez rodziny terroru mogą marzyć, snuć plany na przyszłość i wychowywać dzieci. Większość kobiet przebywających w afgańskim więzieniu Takhar odsiaduje wieloletnie wyroki za ucieczkę z domu lub zdradę. Wiele z nich zostało w dzieciństwie sprzedanych rodzinie męża.
ZWIASTUN

18 listopada (piątek) o 20:00 również w czytelni Centrum Kultury i Biblioteki odbędzie się pokaz filmu "MAMA ILLEGAL" z Austrii:

film przedstawia historie trzech mołdawskich kobiet, pracujących „na czarno” w Austrii i Włoszech. Każda z nich pozostawiła w rodzinnym kraju dzieci, wszystkie nieustannie łudzą rodziny i same siebie iluzją powrotu. Jeszcze tylko jeden, ostatni wysiłek – trzeba w końcu skończyć budowany od lat dom – i dzieci wreszcie będą mogły nacieszyć się długo nie widzianą mamą. Ale to tylko mrzonka. Przebywając od lat poza ojczyzną, kobiety powoli tracą kontakt z postkomunistyczną rzeczywistością Mołdawii (co niekiedy pociąga za sobą tragiczne skutki). Przyzwyczajone do niedostępnego reszcie rodziny poziomu życia, powoli stają się obce najbliższym.
ZWIASTUN

Projekcji filmów będą towarzyszyć dyskusje związane z łamaniem praw człowieka na świecie. I chociaż pozornie obydwa filmy opowiadają o ludziach z innych krajów, tematy w nich poruszane bardzo mocno dotyczą naszego tu i teraz.

GORĄCO ZAPRASZAMY! WARTO!!!

Więcej na:
www.watchdocs.pl

WAJDA: ZIEMIA OBIECANA

imprezy kulturalne

Nieoczekiwana śmierć Andrzeja Wajdy zmobilizowała nas do zorganizowania seansu absolutnego klasyka, czyli kultowej "Ziemi obiecanej". Pokazowi będzie towarzyszyć prelekcja ukazująca miejsce autora "Kanału" na mapie światowego kina. Bez owijania w bawełnę dowiecie się, dlaczego postać Andrzeja Wajdy zmieniła historię filmu (nie tylko polskiego). Powiemy między innymi, co polskiemu reżyserowi zawdzięcza Steven Spielberg oraz dlaczego Martin Scorsese zakochał się w "Popiele i diamencie".

Każdy miłośnik kina powinien się znaleźć tego dnia w Centrum Kultury i Bibliotece w Opalenicy!

PS. Zaprezentujemy wersję reżyserską, czyli... krótszą i o wiele bardziej drapieżną.LITTERA SCRIPTA MANET

nowości w zbiorachGazetka parafialna "A oto Ja jestem" od zawsze posiadała imponującą umiejętność wpisywania przez czasopismo lokalnego życia parafii w dużo większy kontekst: ogólnoświatową wspólnotę świata chrześcijańskiego. Przy czym – i to należy dobitnie podkreślić – gazetka parafialna opalenickiej parafii pw. św. Mateusza przez wszystkie lata działalności potrafiła to czynić wyjątkowo bezpretensjonalnie, bez patosu, zadęcia i zbędnego moralizatorskiego tonu.

Dziś, przy okazji ukazania się publikacji „Littera scripta manet” Aleksandry Tobaczyńskiej i Jolanty Horowskiej, można z pełną odpowiedzialnością napisać, że jednym z głównych realizatorów owej funkcji był opalenicki regionalista Zygmunt Duda, który w latach 2003-2014 opublikował 188 tekstów do tego czasopisma. Należy też podkreślić, że jego praca w „A oto Ja jestem” stanowiła znaczące uzupełnienie jego regionalistycznej działalności. I świetnie się stało, że autorki postanowiły w swej pracy podsumować tę sferę jego przedsięwzięć.

Dodajmy, że wszystkie teksty tworzone do „A oto Ja jestem” powstawały i powstają non profit, i w ten właśnie sposób były również tworzone teksty Zygmunta Dudy, co w coraz bardziej skomercjalizowanym świecie stanowi wartość samą w sobie, przypominającą, jak ogromne znaczenie dla każdej ludzkiej wspólnoty stanowi szlachetna postawa społecznika.

Za paniami Tabaczyńską i Horowską należy wspomnieć niewymiernie cenną rubrykę „Aleja zasłużonych”, w której Zygmunt Duda przedstawiał biografie opaleniczan, których życie i działalność odcisnęły swój znak na historii całej gminy. Z drugiej zaś strony potrafił wytropić i opisać przeszłość niemal każdego miejsca kultu religijnego w gminie. W dużej mierze właśnie dzięki niemu czasopismo „A oto Ja jestem” stało się – tuż obok „Ech Opalenickich” – wyjątkowo wartościowym źródłem informacji o życiu i historii regionu.

OD STUDNI DO KRANU I OCZYSZCZALNI

nowości w zbiorach
Na początku sierpnia 2016 r. ukazała się książka będąca niemałą gratką dla wszystkich, którym nieobojętna jest historia Opalenicy: „Od studni do kranu i oczyszczalni. Z działalności Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej KOMOPAL” autorstwa Zygmunta Dudy. Wszak opracowania przedstawiającego dzieje gminy poprzez pryzmat gospodarki wodnej w naszym mieście jeszcze nie było. Co prawda, w 2009 r. ukazało się wydawnictwo „50 lat dla człowieka i środowiska”, lecz tegoroczna propozycja Zygmunta Dudy ukazuje historię KOMOPALU nie tylko o wiele szczegółowiej, ale też proponuje całościowe spojrzenie na 250 lat gospodarki wodnej w Opalenicy.Dwa pierwsze rozdziały pracy oferują bezprecedensową w naszej gminie hydrologiczną wędrówkę, rozpoczynającą się od opisu zamku Opalińskich i folwarku, gdzie pojawia się pierwsza informacja o opalenickiej studni, poprzez przydomowe ujęcia wody gruntowej, klimatyczny świat studziennych żurawi, pomp i łaźni miejskich, kolejowych wież ciśnień, aż po dzisiejsze nowoczesne oczyszczalnie ścieków oraz doskonale funkcjonujący podziemny świat wodociągów i kanalizacji, bez którego trudno sobie obecnie wyobrazić codzienne życie.

"Kino Łączy" rozpoczyna sezon 2016/2017

Spotkania Filmowe "KINO ŁĄCZY" rozpoczyna sezon 2016/2017!!!

Wszystkich kinomanów zapraszamy 21 października o godz 20:00 do Centrum Kultury i Biblioteki im. Powstańców Wielkopolskich w Opalenicy, by wspólnie rozpocząć kolejny cykl spotkań z kinem wszelakim.

Przypominamy, że działający od niemal 7 lat klub filmowy stanowi miejsce, gdzie nie tylko można obejrzeć ciekawe kino, ale też o nim porozmawiać, a nawet pięknie się poróżnić.

Od 2010 roku spotkaliśmy się na około 50 spotkaniach, podczas których oglądaliśmy zarówno klasykę, jak i rzeczy całkiem nowe, kino niszowe oraz głównonurtowe, Bergmana oraz niskobudżetowe horrory. I mamy nadzieję, że nowy sezon będzie równie owocny.

Co obejrzymy 21 października? Tradycyjnie już - tytułu nie zdradzimy. Powiemy tylko, że będzie to jeden z najbardziej emocjonujących, dzikich i świeżych filmów ostatnich lat.

Zapraszamy!
WSTĘP WOLNY!!!

Przypominamy też, że 27 października ruszają ponownie Młodzieżowe Spotkania Filmowe dla uczniów z kółka bibliotecznego, działającego w Szkole Podstawowej w Opalenicy.

KONSULTACJE SPOŁECZNE

Burmistrz Opalenicy obwieszcza konsultacje społeczne. Ich przedmiotem jest poznanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców Gminy dotyczących funkcjonowania Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Opalenicy.

Wypełnione ankiety prosimy przesyłać na adres: promocja@opalenica.pl, fundusze@opalenica.pl lub oddać w biurze obsługi mieszkańca Urzędu Miejskiego w Opalenicy, sekretariacie Centrum Kultury im. Powstańców Wielkopolskich w Opalenicy, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Opalenica do 5 października 2016 r.

TREŚĆ OBWIESZCZENIA

TREŚĆ ANKIETY
Wygenerowano w sekund: 0.01
1,824,111 Unikalnych wizyt